


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 4.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 265 MΩ |
| Height | 9.19 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 38.5 W |
| Power Dissipation | 38.5 W |
| Threshold Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.86 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 18 A |
| Rds On Max | 265 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Turn-On Delay Time | 55 ns |
| Turn-Off Delay Time | 95 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 90 ns |
| Rise Time | 165 ns |
| Gate Charge | 60 nC |
| Drain to Source Resistance | 265 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 500 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 41
Distributors
pcbx
Unit Price$3.41069
Ext.Price$3.41069
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.41069 | $3.41069 |
| 10 | $2.99722 | $29.97220 |
| 25 | $2.52721 | $63.18025 |
| 50 | $2.13091 | $106.54550 |
| 100 | $1.88684 | $188.68400 |
| 300 | $1.82541 | $547.62300 |
| 500 | $1.76598 | $882.99000 |
| 1000 | $1.71389 | $1713.89000 |
